Medycyna jest dziedziną niezwykle złożoną, która obejmuje wiele podkategorii związanych z różnymi sferami zdrowia i funkcjonowania organizmu. Z tego powodu, istnieje mnóstwo specjalizacji, w jakich specjalizują się odpowiedni lekarze. O ile większość z nas kojarzy podstawowe nazwy typu urolog i kardiolog, o tyle nie zawsze jest się w stanie odpowiedzieć, czego dotyczy jego praca. Dowiedzmy się więc, w jakim zakresie neurolog może pomóc swoim pacjentom.
Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym właściwie zajmuje się neurologia. To dziedzina medycyny często wiązana z psychiatrią ze względu na ich podobieństwo. Obiektem badań neurologii jest układ nerwowy człowieka, w skład którego wchodzi ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, w tym mózg. Najprościej mówiąc, neurologia interesuje się badaniem funkcjonowania układu nerwowego oraz leczeniem wszelkich schorzeń z nim związanych.
W ten sposób przechodzimy do pracy neurologa. To specjalista z dziedziny neurologii posługujący się szeroką wiedzą medyczną, który bada podłoże chorób neurologicznych, stawia diagnozy dotyczące typów zaburzeń i prowadzi ich leczenie. Do neurologa zatem warto się wybrać, gdy pacjent zaobserwuje u siebie nietypowe objawy lub pogorszenie stanu zdrowia związane ze zmianami w obrębie kręgosłupa lub mózgu, nie mającymi nic wspólnego z innymi chorobami przewlekłymi. Neurolog pomaga osobom cierpiącym na m.in.: migreny, zaburzenia równowagi i zawroty głowy, bóle kręgosłupa, bóle pleców, skurcze twarzy i tułowia, zaburzenia mowy i pamięci. Więcej na temat fachu neurologa można dowiedzieć się m.in. z następującej strony http://psychomedic.pl/neurolog-katowice/.
Podsumowując, neurologia to nauka o układzie nerwowym człowieka, a neurolog zajmuje się wykrywaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób mózgu i rdzenia kręgowego w kręgosłupie, z tego powodu udziela pomocy w zakresie wielu zaburzeń oraz schorzeń.