W dzisiejszych czasach mamy do czynienia ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Z tego względu coraz więcej osób posiadających dom jednorodzinny poszukuje alternatywnego materiału grzewczego dla tradycyjnego węgla kamiennego czy drewna. Znakomitym wyborem okaże się z pewnością pellet drzewny, który występuje w formie granulatu o średnicy do maksymalnie 8 mm oraz długości około 3 cm. Produkuje się go najczęściej z trocin drzew iglastych lub innych odpadów tartacznych.
Pellet powstaje wskutek sprasowania pod bardzo wysokim ciśnieniem trocin drzewnych, ewentualnie słomy, siana bądź rozdrobnionej masy pozyskanej z roślin energetycznych. Jego kluczową zaletą jest ekologiczny charakter – w trakcie spalania nie są bowiem wydzielane do atmosfery szkodliwe substancje smoliste, w tym zwłaszcza tlenek węgla i siarki. Druga charakterystyczna cecha omawianego paliwa stałego to niewielka zawartość popiołu (do 1%), co przekłada się bezpośrednio na ponadprzeciętną czystość jego użytkowania. Wystarczy co kilka dni wybrać pozostałości z pieca, a nie tak jak w przypadku węgla – codziennie.
Pozostałe istotne atuty pelletu drzewnego to m.in. w pełni satysfakcjonująca wartość kaloryczna (18-20 MJ/kg), duża łatwość transportowania i składowania (znajduje się w poręcznych workach) oraz stosunkowo atrakcyjna cena za tonę (średnio 700 zł). Dodajmy, że pellet wymaga spalania w nowoczesnym kotle z podajnikiem o konkretnej wydajności cieplnej oraz wysokiej klasie emisji. Funkcjonalny model można zamówić na https://www.cichewicz.pl/kotly-co-compact-pellet-z-podajnikiem-i-5-klasa-emisji.