Koronawirus, który został odkryty w Chinach pod koniec 2019 roku, w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenił się po całym świecie. Dotarł również do Polski. Niestety do tej pory nie została wynaleziona szczepionka ani żaden skuteczny lek na tę chorobę. Tak naprawdę jedynym sposobem na jej zahamowanie jest wykonywanie regularnych badań wśród ludzi oraz izolowanie zarażonych jednostek. Zaawansowaną diagnostykę COVID-19 oferują liczne laboratoria oraz ośrodki medyczne.
Koronawirus roznosi się drogą kropelkową, w związku z czym trzeba często myć i dezynfekować ręce, a także unikać przebywania z osobami chorymi. Wśród badań zdecydowanie najpopularniejsze są szybkie testy na COVID-19 wykrywające przeciwciała IgG, IgA oraz IgM. Wykonuje się je metodą półilościową, a materiałem poddawanym analizie jest krew żylna pacjenta. Są to głównie badania przeznaczone dla ludzi zdrowych, którzy nie wykazują jeszcze żadnych znaczących objawów.
Często przeprowadza się też panele serologiczno-zapalne, pozwalające na skuteczną identyfikację ewentualnych zmian w organizmie. W tym przypadku mamy do czynienia z pełną morfologią krwi oraz testami typu CRP, ALT czy LDH. Dodatni wynik świadczy o tym, że dana osoba była już w przeszłości zarażona lub że wirus nadal znajduje się w jej ciele. Ostatnim efektywnym badaniem jest wymaz z dróg oddechowych metodą Real Time RT-PCR, polegający na pobraniu materiału genetycznego bezpośrednio z gardła, ewentualnie nosogardzieli. Jest ono zdecydowanie najwiarygodniejsze, dlatego powszechnie rekomenduje je Światowa Organizacja Zdrowia.