Jak poprawnie wykonać sterylizację narzędzi kosmetycznych?

Narzędzia kosmetyczne zaliczyć można do trzech grup. Do pierwszej grupy należą narzędzia wysokiego ryzyka zakażenia, które mają kontakt z krwią lub innymi wydzielinami. Do drugiej grupy zalicza się przedmioty o średnim ryzyku zakażenia, które nie powinny, ale mogą mieć kontakt z krwią. W trzeciej grupie znajdują się narzędzia bezpieczne, które nie mają kontaktu z krwią, czy uszkodzoną skórą. Do narzędzi kosmetycznych należących do dwóch pierwszych grup zaliczyć należy przede wszystkim: nożyczki, pęsety, pilniki, cążki, dłuta oraz frezy diamentowe. W związku z tym, że użytkowanie tych przedmiotów niesie za sobą duże ryzyko zakażenia, powinny one być poddawane procesowi sterylizacji.

Prawidłowo przeprowadzona sterylizacja powinna odbywać się za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego autoklawem. W niektórych gabinetach do tego celu wykorzystuje się sterylizatory kulkowe lub UV. Należy pamiętać jednak, że urządzenia te nie gwarantują pełnej jałowości włożonych tam narzędzi, dlatego nie zaleca się ich stosowania.

Poprawnie wykonana sterylizacja narzędzi kosmetycznych wysokiego ryzyka to proces złożony, który zaczyna się od mycia oraz dezynfekcji. Następnym krokiem jest osuszenie przedmiotów i włożenie ich do specjalnego rękawa do sterylizacji. Rękawy te wykonane są ze specjalnego papieru medycznego. Po włożeniu do nich narzędzia, papier zostaje zgrzewany. Dopiero tak przygotowaną paczkę umieszcza się w autoklawie. Po uruchomieniu urządzenia, na znajdujące się w nim narzędzia zaczyna działać para oraz podwyższone ciśnienie. W rezultacie, po zakończeniu procesu sterylizacji uzyskuje się jałowe przedmioty, wolne od mikroorganizmów, a także ich form wegetatywnych i przetrwalnikowych. Dzięki temu, że narzędzia kosmetyczne zapakowane zostały w rękaw, są one szczelnie zamknięte i powinny być otwarte dopiero bezpośrednio przed użyciem.

Decydując się na zakup autoklawu do gabinetu kosmetycznego, warto zwrócić uwagę również na jakość narzędzi. Chodzi tu zwłaszcza o frezy diamentowe. Tylko frezy wysokiej jakości będą mogły podlegać procesowi sterylizacji. Te gorsze, bardzo często nie mogą być wkładane do autoklawu. Warto na to zwrócić uwagę i kupować jedynie produkty pochodzące od pewnych i sprawdzonych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 20 =