Jak poradzić sobie gdy dziecko sprawia problemy wychowawcze?

Wielu rodziców boryka się z kłopotami wychowawczymi, w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z agresją czy nadpobudliwością u dzieci. Najważniejsze jest dostrzeżenie problemu i szybka reakcja, istnieją bowiem sposoby na poradzenie sobie z tymi problemami.

Gdzie leży przyczyna?

Ważną kwestią jest poznanie przyczyny kłopotu, kiedy dziecko jest agresywne, być może jest to jedynie jego mechanizm obronny, ponieważ nie radzi sobie ze zmianą sytuacji, nowym otoczeniem, szkołą, a może jest obiektem drwin ze strony kolegów. Na początku warto przede wszystkim szczerze porozmawiać z dzieckiem, możemy też dyskretnie przeprowadzić rozmowę z nauczycielem, w której zapytamy o relację naszej pociechy z rówieśnikami. Pamiętajmy, że dzieci nie potrafią jeszcze tak dobrze, jak dorośli okazywać swoich emocji, dlatego nierzadko agresja jest ich sposobem na okazanie bólu i złości, które czują. W przypadku problemów wynikających z braku umiejętności przystosowania się dziecka do grupy lub nieśmiałości jednym z lepszych rozwiązań będzie terapia grupowa dla dzieci, która uczy je jak zachowywać się w stosunku do rówieśników oraz w jaki sposób się zaprzyjaźnić i wyrazić swoje emocje, bez używania agresji.

Jak sobie radzić?

Dobrym sposobem w radzeniu sobie z niewielkimi problemami wychowawczymi jest system kar i nagród, zapisanie dziecka na zajęcia sportowe, rozmowy lub częste zabawy na powietrzu. Może się jednak okazać, że nie poradzimy sobie sami z problemem, ponieważ ma on głębsze podłoże. Pomóc mogą nam wtedy bardziej indywidualne terapie dla dzieci, podczas których wykwalifikowane osoby nauczą nas jak postępować z agresywnym malcem, a pociecha pozna sposoby na wyładowanie agresji bez ranienia innych. Pamiętajmy, żeby w stosunku do agresywnego dziecka nigdy nie reagować złością, ponieważ jesteśmy dla niego przykładem, powinniśmy wykazywać się całkowitym opanowaniem i mówić spokojnym tonem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − sześć =