Jakich sprzętów używają strażacy?

Zawód strażaka jest niezwykle poważany w społeczeństwie, ponieważ wykonujące go osoby codziennie ryzykują własnym życiem, aby ratować życie i mienie innych ludzi. Jak i w każdej innej profesji, tak i tutaj niezbędne są zarówno narzędzia i sprzęt do pracy, jak i właściwy strój roboczy oraz mundur.

W wyposażaniu standardowej jednostki straży powinny się znaleźć przede wszystkim elementy służące do ochrony w trakcie akcji gaśniczych i ratunkowych. Wiele z nich jest dostępnych na http://safetech.net.pl/.

Wóz strażacki, odpowiedni strój i ekwipunek podręczny to podstawa

Każdy strażak musi posiadać własny zestaw środków ochrony, mających za zadanie osłaniać go przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami (wysoką temperaturą, płomieniami, dymem itp.), z którymi mierzy się podczas codziennych akcji. Podstawowy ekwipunek obejmuje zatem specjalne ubranie, obuwie, hełm i rękawice – wszystkie wymienione elementy są dokładnie opisane w regulaminie.

Oprócz stroju roboczego każdy strażak dysponuje również przynajmniej dwoma mundurami – codziennym i galowym. Do profesjonalnych narzędzi ratowników zaliczamy także aparaty górnych dróg oddechowych, pas bojowy, toporek, podręczne drobne sprzęty (np. nóż, klucz, latarka, wkrętak) oraz radiostację (do łączności z kolegami podczas akcji).

Do gaszenia pożarów wykorzystuje się specjalistyczne wozy strażackie, działka pianowe i sikawki, a także sprzęty służące do odginania, odkręcania czy burzenia elementów konstrukcji budynków (m.in. topór, pilarka spalinowa, bosak).

Z kolei w przypadku katastrof oraz wypadków na drodze potrzebne są wybijaki, rozpieracze oraz liny holownicze. Ponadto do działania na dużych wysokościach używane są różnej długości drabiny, podnośniki hydrauliczne, lampy oświetleniowe, a także drabinki hakowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 4 =