Jakie są rodzaje palet używanych w transporcie?

Paleta to konstrukcja w postaci podniesionej platformy, przeznaczonej przede wszystkim do przenoszenia oraz składowania różnego rodzaju towarów i ładunków – zarówno tych małych, jak i wielkogabarytowych. Istotne jest jedynie to, aby dany towar był równy wielkości samej palety. Wyróżniamy wiele rodzajów tych specyficznych konstrukcji, dlatego warto o nich napisać kilka słów.

Drewniane lub z tworzyw sztucznych – wszystko zależy od przeznaczenia

W przedsiębiorstwach produkcyjnych i w transporcie wykorzystuje się bardzo często palety drewniane, posiadające standardowe wymiary 1000×1200 mm albo 800×1200 mm. Takie konstrukcje są stosowane m.in. przez transport palet Wrocław. Kolejnym rodzajem powszechnie używanych palet są tzw. europalety, oznaczane napisem EUR. Ważą one ok. 25 kg i są przeznaczone do transportowania i magazynowania różnych ładunków (ich duża uniwersalność to ogromna zaleta). Warto podkreślić, że zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby pasowały do każdego typu wózka widłowego.

Oprócz klasycznych europalet wyróżniamy również palety z grupy CP (dedykowane przemysłowi chemicznemu), palety ISO (nazywane potocznie angielkami lub przemysłowymi), a także modele kontenerowe. Na rynku są też dostępne specyficzne konstrukcje zwane skrzyniopaletami, wykonane z tworzyw sztucznych albo aluminium, charakteryzujące się tym, że poza sztywnym spodem posiadają również ściany i klapę zamykaną od góry. Jeśli chodzi o transport paletowy Toruń jest miastem, w którym działają firmy wykorzystujące do przewożenia towarów wszystkie wymienione rodzaje palet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + jeden =