Opieka okulistyczna jest rozwijającą się branżą, a wielu specjalistów jest potrzebnych do zapewnienia opieki nad starzejącą się populacją. Wedle aktualnych badań szacuje się, że jedna na pięć osób nosi okulary lub kontakty, a jedna na cztery ma problemy zdrowotne oczu, które mogą być rozwiązane przez optometrystę.
Optometryści to lekarze pierwszego kontaktu, którzy diagnozują i leczą zaburzenia widzenia oraz choroby oczu, a także zarządzają stanami medycznymi, które mają wpływ na oczy. Pomagają również w dopasowaniu soczewek kontaktowych i przepisywaniu okularów.
Optycy dopasowują okulary, dokonują drobnych napraw oprawek, dostosowują dopasowanie istniejących okularów i doradzają pacjentom w kwestii wyboru soczewek. Po ukończeniu szkoły średniej lub zdobyciu certyfikatu GED otrzymują szkolenie w ramach praktyk lub szkół społecznych.
Okuliści specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wpływających na cały układ wzrokowy – od powiek po ośrodki wzrokowe w mózgu. Okuliści są lekarzami, którzy ukończyli cztery lata studiów, a następnie cztery lata szkoły medycznej, aby zdobyć tytuł M.D. przed ukończeniem rezydentury w okulistyce (trzy lata).
Ortoptycy są specjalistami od oczu. Są również znani jako terapeuci, którzy leczą problemy i zaburzenia oczu, w tym leniwe oko, skrzyżowane oczy i mrużenie.
Ortoptycy pracują z dziećmi i dorosłymi, aby poprawić ich wzrok, równowagę i koordynację. Pomagają również osobom, które przeszły operację na swoich oczach lub które mają urazy oczu. Ortoptycy mogą również pomóc, jeśli masz problemy z czytaniem lub korzystaniem z komputera z powodu słabego widzenia lub bólów głowy spowodowanych zmęczeniem oczu.
Jeżeli zależy Ci na otrzymaniu specjalistycznej pomocy w leczeniu zaburzeń i chorób oczu to możesz się udać do szpitala okulistycznego w Warszawie, w którym znajdują się liczni wykwalifikowani lekarze.