Jak dbać o buty trekkingowe?
Sport i rekreacja-turystyka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o buty trekkingowe?

Podczas wyboru butów trekkingowych klienci poszukują obuwia, które wytrzyma nawet najgorsze warunki – będzie nieprzemakalne, odporne na wnikanie brudu oraz na ciągłe tarcie o ostre krawędzie skał. Niestety, pomimo ogromnych wysiłków producentów sprzętu outdoorowego, nadal nie udało się wyprodukować niezniszczalnego obuwia. Można natomiast, dzięki kilku prostym zabiegom znacznie przedłużyć żywot swoich ulubionych butów trekkingowych. Jak to zrobić?

Czyszczenie

Górskie szlaki, szczególnie w sezonie wiosennym, często zamieniają się w rzeki błota. Po takiej wycieczce buty trekkingowe wracają do domu pokryte grubą warstwą gliny. Schowanie ich do szafki w takim stanie może skutkować zapchaniem materiału, z którego są wykonane, co obniży nie tylko ich walory wizualne, ale również negatywnie wpłynie na zastosowaną membranę. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych skutków, po każdej wyprawie powinno się kontrolować stan butów i wszelkie zanieczyszczenia jak najszybciej usuwać. Jeśli buty były wcześniej odpowiednio zaimpregnowane, najczęściej wystarczy przemyć je wodą. Można również sięgnąć po specjalnie do tego celu przeznaczone, delikatne środki myjące.

Suszenie obuwia trekkingowego

Zarówno po myciu, jak i po przemoczeniu podczas wycieczki, buty trekkingowe wymagają suszenia. Podczas tego zabiegu należy jednak uzbroić się w cierpliwość i unikać stawiania butów zbyt blisko źródeł ciepła takich jak piece, kaloryfery czy ogniska. Trzeba pamiętać, że większość modeli wykonana jest ze skóry, a ta na zbyt wysokie temperatury reaguje pękaniem, ciemnieniem i utratą elastyczności. Dodatkowo ciepło uszkadza również zastosowaną w obuwiu membranę, co może skutkować późniejszym jego przemakaniem.

Impregnacja

Buty odpowiednio wyczyszczone i wysuszone powinno się regularnie impregnować, aby zapobiec wnikaniu w materiał wilgoci i brudu. Taki zabieg nie tylko przedłuża żywot obuwia, ale również poprawia jego wygląd i ułatwia jego czyszczenie po następnych wyprawach. W Internecie krąży wiele domowych sposobów na impregnację, które jednak mogą przynieść wiele szkody. Po pierwsze znacznie zmniejszają oddychalność materiału, a po drugie wymagają sporo wprawy, bez której można doprowadzić do znacznych uszkodzeń. Znacznie lepszym i wygodniejszym pomysłem jest zakup specjalistycznego impregnatu, najlepiej uniwersalnego, przeznaczonego zarówno do różnych typów skóry, jak i materiałów syntetycznych. Bardzo dobrej jakości preparat oferowany jest na https://multirenowacja.pl/nano-protector-spray-400ml-high-tech-protektor-idealna-impregnacja-butow.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki zestaw zaopatrzyć się do łowienia ryb?
W jaki zestaw zaopatrzyć się do łowienia ryb?
Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wędkowaniem zadają sobie wiele pytań w związku z tym hobby. Jaka metoda będzie najlepsza […]
Wygodne buty na co dzień dla kobiet
Buty to dla kobiety najważniejszy element stroju, zarówno tego do pracy, na imprezę, jak i na co dzień. Ich wybór […]
Dobra odzież medyczna – jaka powinna być?
Dobra odzież medyczna – jaka powinna być?
Praca pielęgniarek czy lekarzy jest niezwykle wymagająca i często odbywa się w trudnych warunkach. Szpitale, przychodnie i gabinety co prawda […]
Ostatnie wpisy